Main menu

vancouver

Kanada'da Orman Yangını

17 Haziran 2017

British Colombia eyaletinin Prince George kentinde Çarşamba günü başlayan orman yangınları, farklı noktalara yayılarak ve rüzgarında etkisiyle büyüyerek devam ediyor.

Little Bobatail gölü çevresinde 5 farklı noktada devam eden yangında şu ana kadar 130 bin hektar ormanlık alan zarar gördü. Kanada yetkili makamları yangının kontrol altına alınamaması ve büyümesi sebebi ile yaklaşık 50 bin kişi bölgeden tahliye etti.

Yangının çıkış sebebinin insan kaynaklı olduğu beyan edildi. Yapılan resmi açıklamada, 24 saat söndürme çalışmalarının devam ettiği ve 150 askeri personel, 240 itfaiyeci, 10 hava aracının yangın söndürme çalışmalarına katıldığı duyuruldu. Bir helikopterin çalışmalar sırasında düştüğü ve pilotun yaralı olarak kurtarıldığı öğrenildi.

Dünya'nın En Eski Yaşam İzleri Kanada'da Görüldü

2 Mart 2017

Bilim insanları, en az 3,8 milyar yıl öncesine ait fosil kalıntılarını Kanada'nın Nuvvuagittuq Greenstone Belt kayalıklarında yaptıkları araştırmalarda buldu.

Uluslararası bilim heyeti, Kanada'nın Quebec eyaletinin kuzeyinde yürütülen bir bilimsel araştırmada 3,8 milyar yıllık demir cevheri örneklerinde fosilleşmiş bakterileri tesbit etti. Uluslararası bilim heyeti üyelerinden Ottowa Üniversitesi'nden Yrd.Doç. Jonathan O'Neill konuya ilişkin yaptığı beyanda, fosilleşmiş bakterilerin en eski yaşam izleri olduğunu belirtti.

Güneş sisteminin yaklaşık 4,6 milyar yıl önce oluştuğunu belirten Jonathan O'neill, daha önce 3,7 milyar yıl öncesine ait hayat izlerinin bulunduğunu söyledi. O'neill, böylece son haliyle kalsa bile 100 milyar yıl öncesine gidilmiş olunduğunu açıkladı.

FacebookTwitter